Aktualności

Młodzi - wiosną Kościoła;-)

25.03.2013

Śnieg, mróz, wczesna pora… Nawet tak trudne warunki wiosennego niedzielnego poranka nie odstraszyły młodzieży, która już po 8 rano zebrała się przed klasztorem, by wyruszyć do Gniezna na obchody Światowego Dnia Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

Spotkanie rozpoczął koncert ewangelizacyjny zespołu Propaganda Dei, który rozpalił serca młodych ludzi i wprowadził w świąteczny klimat dnia. Muzycy piszą na swojej stronie internetowej: „Gramy o tym co jest tak naprawdę ważne w naszym życiu, a przede wszystkim Kto, o tym co przeżywamy na co dzień. Nasza muzyka osadzona jest w klimacie reggae. Teksty i muzyka to petarda prosto z serca tego co wokół nas, to pragnienia, to sposób na modlitwę i otwieranie się na to co Bóg daje człowiekowi w każdym momencie jego życia, w chwilach załamania, poczucia bezsensu, oczekiwania, pragnienia i miłości”. Nic więc dziwnego, że „porwali” młodzież.

W tak gorącej atmosferze radosna procesja przebrnęła przez zaśnieżony park do seminarium duchownego, gdzie odbył się konkurs palm. Ku naszej ogromnej radości zajęliśmy I miejsce (już z drugi rok z rzędu!). Drugie miejsce zajęła młodzież z Palędzia Kościelnego, więc cieszyliśmy się podwójnie.

Najważniejszym punktem spotkania była uroczysta procesja do katedry i Msza św. sprawowana pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. W homilii bp Krzysztof Wętkowski nawiązał do hasła Światowego Dnia Młodzieży „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Mówił: „Szliśmy dziś za Chrystusem, za Jego Krzyżem. To pierwsze wskazanie dla nas, aby iść, ale nie byle gdzie i za byle kim. Jeśli iść, to za Chrystusem, za Jego Krzyżem. Wierzymy głęboko, że Chrystus nie tylko idzie przed nami w znaku krzyża, ale towarzyszy nam osobiście w naszym życiu i życiu całej wspólnoty Kościoła”. Przypomniał także młodym niełatwe zadanie, jakie stoi przed nimi: „Chrystus uczy nas zawierzenia Bogu i o tym mamy nauczać, aby człowiek zechciał zawierzyć swoje życie Bogu ze wszystkimi tego konsekwencjami, wiedząc że tajemnica śmierci i cierpienia Chrystusa dopełni się w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, kiedy będziemy śpiewać radosne Alleluja, Chrystus zmartwychwstał. I takiego Chrystusa Zmartwychwstałego mamy głosić światu, a wy macie głosić swoim najbliższym i rówieśnikom”.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy mogli posilić się pyszną zupą pomidorową, którą przygotowało seminarium.

Galeria 

‹ powrót

Polecamy